Czym z definicji jest popularne L4?

Według definicji zwolnienie lekarskie  zaświadczenie urzędowe wystawiane przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby. Alergia na psią sierść może sprawić, że nie będziemy w stanie zapanować nad nieżytem z nosa, kaszlem, czy dusznościami, jest to stan, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków służbowych. Nie musimy zatem iść i męczyć się w pracy, jeśli nie czujemy się na siłach i nikt nie jest w stanie nas do tego przymusić. Co istotne, zwolnienie lekarskie z wydawać by się mogło błahego powodu, jakim jest alergia na sierść psa jest traktowane jak każde inne zwolnienie, nie jest już traktowane jako próba wymigiwania się od pójścia do pracy, ponieważ reakcje alergiczne w ostatnich latach są znacznie częstsze, silniejsze i bardziej przykre w skutkach, może to wynikać nie tylko z powodu mnogości ras, będących często skutkiem mutacji genetycznych, ale także ogólnego zanieczyszczenia środowiska. 

Kto może dać nam zwolnienie?

Może zacznijmy od tego, kto może wystawić zwolnienie lekarskie z powodu alergii. Otóż uprawnionymi do tego specjalistami są: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz specjalista (np. alergolog), lekarz w szpitalu (również przyjmujący w ramach SOR). Jak wiemy, alergia alergii nierówna. Objawy alergii mogą być skrajnie różne: począwszy od typowych objawów alergii: zaczerwienienie, swędzenie, poprzez objawy ogólne jak na przykład: duszności, a kończywszy na reakcji silnie alergicznej i zagrażającej życiu, mowa tu o wstrząsie anafilaktycznym. Tak naprawdę jeśli nie czujemy się na siłach, by wykonywać obowiązki służbowe, lekarz nie może odmówić nam przyznania zwolnienia lekarskiego. Co ważne lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy z datą wcześniejszą, maksymalnie do 3 dni wstecz, jeśli uznał, że pracownik był chory przed dniem badania. Nie musimy się zatem martwić, że nie dostaniemy zwolnienia, kiedy nasz stan uniemożliwił nam natychmiastowe udanie się do placówki medycznej.

Czytaj więcej:   Jak wybrać odpowiedniego producenta karmy dla psów? Kluczowe aspekty do rozważenia.

Na ile dni można dostać zwolnienie z powodu alergii?

Przede wszystkim należy być ubezpieczonym, by móc skorzystać z płatnego l4. W przypadku zwolnienia z powodu alergii jest to zazwyczaj kilka dni, jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej. W ogólnym przepisie dotyczącym wystawienia zwolnień lekarskich maksymalna długość zwolnienia wynosi 182 dni. Musimy pamiętać o tym, że nie dostarczenie l4 do pracodawcy najczęściej skutkuje zwolnieniem, z pracy, w przypadku wpłynięcia  zwolnienia do ZUS (teraz elektronicznie) podstawą do wypłacenia świadczenia chorobowego lub zasiłku. Mimo że nasze l4 widnieje w zusowskim systemie, warto i tak poinformować pracodawcę o naszej niedyspozycji.

Czy są rasy psów, które nie uczulają?

Najmniej alergizujące rasy psów to między innymi: sznaucer, pudel czy maltańczyk. Należy jednak mieć to na uwadze, że wbrew mitowi, że uczulają tylko rasy psów, które mają sierść zamiast włosów, to wszystkie rasy psów mogą wywoływać uczulenia. By mieć pewność, że uczula nas pies, a nie coś innego, trzeba wykonać testy alergiczne (z krwi) i testy skórne. Najprostsza droga, aby zrobić testy to skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni alergologicznej.