Psiak to ogromna przyjemność, ale również duża odpowiedzialność. Musimy pamiętać o ukochanym zwierzaku na co dzień, planując urlop, a nawet… wybierając mieszkanie! Beagle, choć niewielki, jest rasą, która ma pewne specyficzne wymagania. W jaki sposób wybrać i urządzić mieszkanie, by psiak czuł się w nim dobrze?

O rasie słów kilka

Beagle nie należy do szczególnie dużych psiaków – największe osobniki osiągają maksymalnie 11-12kg wagi i około 40 cm w kłębie. Choć nie wyróżniają się one rozmiarem, zdecydowanie należą do wyjątkowo ruchliwych stworzeń, a co za tym idzie – potrzebują odpowiedniej dawki codziennego ruchu.

Beagle nie sprawdzą się jako pupile do domów, w których domownicy nie lubią się ruszać: zwierzaki te potrzebują codziennych, dość długich spacerów, a także sporej dawki ćwiczeń umysłowych, np. trenowania komend. Jeśli jednak już wiemy, że rata ta jest dla nas odpowiednia – warto wziąć pod uwagę psie potrzeby rozważając kupno mieszkania/domu od dewelopera bądź z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę?

Jak znaleźć mieszkanie, które będzie odpowiednie dla beagle’a?

Jak już wspominaliśmy, beagle nie należy do szczególnie dużych zwierzaków, a co za tym idzie – rozmiar mieszkania ma nieco drugorzędne znaczenie: beagle nie potrzebuje wiele miejsca. Warto także pamiętać o tym, co zawsze podkreślają psi behawioryści – mianowicie że dom powinien być miejscem, gdzie zwierzak wypoczywa, a nie aktywnie ćwiczy.

Co za tym idzie, przy wyborze mieszkania czy domu dużo większe znaczenie ma to, co znajduje się w otoczeniu. Wybierając lokum warto upewnić się, że w pobliżu znajduje się miejsce, gdzie zwierzak będzie mógł zażyć codziennej dawki ruchu – np. las bądź park. Można także zwrócić uwagę na to, czy w bezpośredniej okolicy znajdują się specjalne place zabaw dla psów: w takim miejscu beagle będzie mógł zażyć codziennej dawki ruchu, potrenować agility, a może nawet poznać nowych, psich przyjaciół. O ile kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego daje możliwość sprawdzenia tego typu infrastruktury w pobliżu od razu, to jak sprawdzić wiarygodność dewelopera w przypadku rynku pierwotnego? Sprawdzenie tego typu danych warto zlecić specjalistom, np. ze strony Pewny Lokal. Dzięki temu zyskamy pewność, że z inwestycją jest wszystko w porządku!

Czytaj więcej:   Beagle czyli pies do małego mieszkania

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie? Choć beagle nie należą do ras szczególnie narażonych na choroby układu ruchu, warto ograniczyć konieczność chodzenia po schodach. Co za tym idzie – dobrze jest wybrać mieszkanie znajdujące się na niskich kondygnacjach lub w bloku z windą.

Urządzenie mieszkania, w którym znajdować się będzie beagle

Urządzanie mieszkania, w którym będzie mieszkał beagle nie należy do szczególnie trudnych. Wystarczy zwrócić uwagę na to, by w bezpiecznym miejscu znajdowała się odpowiednia ilość przestrzeni na miskę dla psiaka, a także znaleźć dla niego bezpieczny kąt, w którym psiak będzie mógł wypocząć. Kwestia ta jest szczególnie istotna, gdy mamy małe dzieci, które zaczepiają pieska: w takiej sytuacji warto zapewnić mu przestrzeń, do której maluch nie ma dostępu – np. klatkę kennelową lub osłonięte legowisko.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Beagle należą do wyjątkowo przyjaznych zwierzaków, które kiepsko znoszą samotność, dlatego należy ograniczyć ilość czasu, który psiak musi spędzić sam. Oczywiście nie chodzi o to, by rezygnować z pracy, ale jeśli nie mamy możliwości (lub ochoty) pracować zdalnie – warto znaleźć mieszkanie, które znajduje się możliwie jak najbliżej miejsca pracy. W ten sposób podróż do i z biura czy innego lokalu będzie krótka, a psiak będzie przebywał sam tylko tyle, ile jest to konieczne.

Ponadto, w przypadku wyboru lokum z rynku wtórnego dobrym pomysłem może być kilkukrotne przespacerowanie się w okolicy wybranego bloku, by przekonać się, czy w okolicy mieszkają inne pieski, z którymi beagle mógłby się zaprzyjaźnić.

Odpowiednio dobrane mieszkanie sprawi, że zarówno właściciel, jaki beagle będą czuć się w nim dobrze. Dlatego też warto poświęcić nieco uwagi na jego odpowiedni dobór!