Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy psa asystującego. W jaki sposób wygląda praca czworonoga pełniącego funkcje przewodnika? Co powinien wiedzieć jego przyszły właściciel i kto decyduje się na jego posiadanie?

Pies asystujący – komu przysługuje?

Prawo do otrzymania psa przewodnika mają przede wszystkim osoby zmagające się z niepełnosprawnością. W szczególności chodzi o osoby niedowidzące lub całkowicie niewidome. Oprócz tego takie zwierzę może towarzyszyć osobom cierpiącym na epilepsje, niedosłyszącym, a także tym które ze względu na niepełnosprawność potrzebują pomocy w zakresie wykonywania podstawowych czynności takich, jak m.in. zapalanie światła. Pies asystujący może być również przyznany osobą z dysfunkcjami emocjonalni, zmagającymi się z depresją, bądź zaburzeniami lękowymi oraz ludziom cierpiącym na dolegliwość, jaką jest fuga dysocjacyjna.

Pies asystujący – jakie funkcje może pełnić?

Podstawową rolą psa przewodnika jest zapewnienie swojemu właścicielowi pełni bezpieczeństwa. Ma on przede wszystkim usprawnić właścicielom, którzy są niewidomi funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Te zwierzęta pełnią niezwykle ważną funkcję w życiu swoich właścicieli, ponieważ ułatwiają im przemieszczanie się, a także czuwają nad tym, by nie doszło do wypadku. Posiadanie takiego komfortu to zdecydowanie wyższy poziom komfortu i swobody w życiu osoby z niepełnosprawnością. Dodatkowo psy te mogą być specjalnie wyszkolone do rozpoznawania zbliżającego się u właściciela ataku padaczki. Dzięki wysyłanym przez zwierzę sygnałom ostrzegawczym osoba z epilepsją ma szanse się odpowiednio przygotować. Psy asystujące pełnią również istotną rolę w życiu osób zmagających się z zaburzeniami nastroju. Pies może stanowić istotne wsparcie dla redukcji niepokoju, obniżonego nastroju, jak również lęku.

Czytaj więcej:   Jakie szelki dla psa rasy Beagle

Pies asystujący – do jakich miejsc można z nim wejść?

W sytuacji, w której pies posiada odpowiedni certyfikat stwierdzający bycie psem asystującym oraz wykonano na nim odpowiednie szczepienia, osoba niepełnosprawna powinna mieć możliwość odwiedzenia w jego towarzystwie różnego rodzaju lokali gastronomicznych, budynków użyteczności publicznej, a także banków, szkół, uczelni, budynków opieki zdrowotnej, jak również sklepów oraz przemieszczania się w różnego rodzaju środkach transportu. Pies asystujący może być również towarzyszem podczas wypoczynku na świeżym powietrzu w takich miejscach jak parki, również narodowe, obiekty turystyczne oraz kąpieliska. Należy pamiętać, że choć taki pies nie musi być wyposażony w kaganiec, to na jego właścicielu ciąży odpowiedzialność za ewentualne wyrządzone przez zwierzaka szkody. Z kolei akcesorium, które jest wymagane to uprząż.


Pies asystujący – jakie warunki powinno spełniać zwierzę, by pełnić taką rolę?

Aby pies mógł pełnić funkcję psa asystującego, musi on uzyskać certyfikat. Jest to możliwe tylko w przypadku przejściu przez zwierzę szkolenia w uprawnionej do wydawania tego rodzaju dokumentu placówce. Warto zapoznać się z listą organizacji mających prawo do przyznawania tego rodzaju dokumentów. Czas jego trwania to około 2 lata. Odpowiednie predyspozycje do stania się psem przewodnikiem mają czworonogi takich ras jak m.in. Golden retriver, czy labrador, jak również owczarki niemieckie. Takie psy powinien charakteryzować spokój, a zarazem przyjazne usposobienie i inteligencja. Innymi kwestiami, o których warto pamiętać, szkoląc psa na przewodnika, są spore koszty szkolenia. Mogą one wynosić nawet ponad 30 000 złotych. Dodatkowo roli psa asystującego nie mogą pełnić zwierzaki, które mają więcej, niż 8 lat. Dodatkową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest konieczność przejścia kursu również przez właściciela zwierzaka. W tym wypadku czas trwania szkolenia ogranicza się do jedynie kilku dni.

Czytaj więcej:   Uczulenie na sierść psa rasy Beagle - jak sobie radzić