L4 z powodu chorego psa

L4 z powodu chorego psa – coraz częstszy benefit w firmach

Pracujesz na etacie? Coraz więcej firm zwraca uwagę na potrzeby pracowników. To nie tylko integracyjne wyjścia, owocowe środy czy piątki bez krawata. Częstym benefitem staje się L4 z powodu chorego psa.

Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodzin, dlatego choroba psa lub kota stanowi duże obciążenie. Opiekun chciałby zająć się swoim ulubieńcem, jednak nie zawsze ma taką możliwość. O ile osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą wziąć zwolnienie lekarskie, by opiekować się dzieckiem bądź małżonkiem, o tyle obowiązujące przepisy nie uwzględniają ukochanych zwierzaków.

Kiedy można wziąć zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie przysługuje w kilku przypadkach. Pierwszy to oczywiście choroba pracownika – wtedy należy udać się do lekarza, który wystawi L4. Jest to zaświadczenie, które uprawnia do pobrania zasiłku chorobowego, ale także określa zasady rekonwalescencji. Obecnie wszystko odbywa się online. E-konsultacja nie tylko usprawnia kwestie zwolnień lekarskich, ale świetnie sprawdza się w nagłych przypadkach, jak konieczność przyjęcia tabletki „dzień po”, takiej jak Escepelle, recepta trafi do pacjentki w ciągu kilku minut.

L4 przysługuje ci również w sytuacjach, kiedy nie chorujesz, ale musisz zaopiekować się bliskimi – dzieckiem bądź innym członkiem rodziny.

Firmy przyjazne zwierzętom – to się ceni

Polskie firmy zaczynają z większą troską podchodzić do pracowników. Nikogo nie dziwi L4 na depresję czy L4 na żebra, które wymagają długiej rekonwalescencji. Od kilku lat pojawia się jednak inicjatywa skierowana do właścicieli psów i kotów. L4 na chorego zwierzaka to umowa z pracodawcą, który ze zrozumieniem podchodzi do konieczności zapewnienia pupilowi opieki podczas jego choroby. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki zapis znalazł się w wewnętrznym regulaminie firmy.

Czytaj więcej:   Czy szczeniak może chodzić po schodach

Przykład idzie z zagranicy, gdzie wśród pracowniczych benefitów przeznaczonych dla właścicieli zwierząt mamy między innymi ubezpieczenie weterynaryjne oraz urlop po adopcji pupila. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest możliwość przyprowadzania psa do biura, co spotykane jest również w Polsce. Korzystają z tego zarówno pracownicy dużych korporacji, jak i mniejszych firm.

Choroba zwierzaka – co robić?

Możliwość przyprowadzenia psa do firmy to jedno, ale jeżeli jest chory, jedyne miejsce, w które należy się z nim udać to gabinet weterynaryjny. Jeśli w wewnętrznym regulaminie firmy znalazł się zapis o dniu wolnym na opiekę nad psem, nie musisz się stresować. Natomiast twój pracodawca nie prowadzi takiej polityki, pozostają inne opcje. Na pewno twój przełożony wykaże się empatią i pozwoli ci zatroszczyć się psa w taki sposób, na jaki zasługuje czworonóg.

L4 z powodu chorego psa – twoje możliwości

Co robić w przypadku, kiedy pracodawca nie oferuje benefitu, jakim jest L4 na chorego psa? Możesz skorzystać z kilku rozwiązań, które zapewnia ci prawo pracy:

  • weź urlop na żądanie – taką możliwość masz 4 razy w roku. Pracodawca nie może zapytać cię o przyczyny twojej nieobecności. Pamiętaj, że urlop na żądanie jest odejmowany od puli urlopowej;
  • skorzystaj z urlopu wypoczynkowego – jeśli opieka nad zwierzęciem wymaga dłużej nieobecności, jest to bardzo dobre rozwiązanie. Problemem może okazać się jedynie brak wcześniejszej informacji o potrzebie wykorzystania urlopu wypoczynkowego;
  • urlop bezpłatny, który jest najmniej korzystny dla pracownika. Jego długość nie jest z góry narzucona, więc możesz wziąć tyle wolnego, ile potrzebujesz. Jednak w tym czasie nie zarabiasz.

L4 z powodu chorego psa – podsumowanie

Mimo że L4 z powodu chorego psa w firmach pojawia się jako benefit, powinien być usankcjonowany. Na razie właściciele zwierząt, którzy chcą im zapewnić najlepszą opiekę, muszą korzystać z niepewnych rozwiązań. Pewną nadzieję budzą wyroki sądów, które uznają zasadność zwolnień lekarskich w takich okolicznościach. Być może wkrótce doczekamy się ogólnokrajowych zmian, w końcu czworonogi żyją w większości polskich rodzin i są ich pełnoprawnymi członkami.

Czytaj więcej:   Zwolnienie lekarskie

Pracujesz na etacie? Coraz więcej firm zwraca uwagę na potrzeby pracowników. To nie tylko integracyjne wyjścia, owocowe środy czy piątki bez krawata. Częstym benefitem staje się L4 z powodu chorego psa. Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodzin, dlatego choroba psa lub kota stanowi duże obciążenie. Opiekun chciałby zająć się swoim ulubieńcem, jednak nie zawsze ma taką…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *