Posiadanie psa to nie tylko wyjścia na spacery pod blok kilka razy dziennie. Twój pupil potrzebuje twojego zainteresowania, rutyny i wyznaczenia określonych zasad. To pozwoli mu prawidłowo funkcjonować, ale także zadba o komfort twojego życia. Lęk separacyjny to bardzo częsta dolegliwość. Dowiedz się, co to oznacza w praktyce. 

Lęk separacyjny u psa – co oznacza?

Lęk separacyjny to zaburzenia i kumulacja następujących po sobie zachowań u twojego psa. Pies zaczyna się smucić, frustrować, złościć i czuje ogromny niepokój. Tak jak człowiek, chce wyładować swoje emocje. Jak to robi? Przede wszystkim szczekając i niszcząc okoliczne przedmioty – twoje nowe drzwi zewnętrzne z oświetleniem nie są dla niego żadnym wyzwaniem. Po chwili pies się uspokaja, aby za jakiś czas znów wpaść w taki sam stan. Zdaje sobie sprawę, że jego właściciel nadal się nie pojawił.

Lęk separacyjny – przyczyny

Przyczyny lęku separacyjnego u psa mogą być różne. Poniżej zebraliśmy najważniejsze elementy, które mogą mieć wpływ na pojawienie się takich zachowań. Są to:

  • brak konkretnej rutyny w dniu zwierzęcia – nieregularne spacery o dowolnej ilości;
  • brak zaspokojenia aktywności psa, która często wynika z jego temperamentu;
  • szybkie spacery, na których pies nie ma czasu na wąchanie, czy zabawę;
  • nagła izolacja psa bez wcześniejszego przygotowania;
  • przedmiotowe traktowanie.

Skutki lęku separacyjnego u psa 

Jednym z nieuniknionych skutków lęku separacyjnego u psa, jest niszczenie okolicznych przedmiotów. Trudno podać szczegóły, ponieważ gryzie i drapie to, co akurat ma pod ręką – a raczej łapą. Inną kwestią jest zmiana w zachowaniu pupila. Jeśli w porę nie zareagujesz, stanie się on bardzo lękliwy i nieufny. Straci poczucie bezpieczeństwa i przynależności, czyli podstawowe i ważne cechy.

Czytaj więcej:   Jak założyć hodowle psów Beagle

Jak walczyć z lękiem separacyjnym u psa?

Lęk separacyjny u psa to stan, którego czasami można uniknąć, a na pewno sprawić, że przebiegnie znacznie łagodniej. Istnieje kilka ważnych kwestii, które bezwzględnie każdy właściciel psa powinien znać i praktykować. Oto najważniejsze:

  • ustal rytm dnia i starannie go przestrzegaj, pies lubi wiedzieć, kiedy nadchodzi czas posiłków, spacerów, izolacji, a także nudy;
  • zadbaj o odpowiednią dawkę czułości – tej kwestii chyba nie musimy zbyt wyjaśniać, twój pupil to wartościowy członek rodziny, który wymaga okazywania uczuć;
  • nie bagatelizuj spacerów – jedno kółko wokół bloku to zdecydowanie zbyt mało dla twojego psa, zadbaj także o jakość spaceru – daj zwierzęciu czas na obwąchiwanie i oznaczanie terenu, spotkania z innym pupilami także są na plus, jeśli masz w okolicy przestrzeń do zabawy z psem – regularnie z niej korzystaj.

Izolacja psa – jak ją dobrze wykonać?

Izolacja pupila zwykle jest konieczna i nie ma na celu nic złego – ty to wiesz, twój pies niestety nie. Musi więc zostać przeprowadzona delikatnie i stopniowo. Nie będziemy cię czarować, to długi proces, który wymaga ogromnej cierpliwości i wewnętrznego spokoju. Gwarantujemy jednak, że przynosi świetne efekty! Wyposaż swój dom w specjalne bramki, przez które pies będzie cię widział. Z dnia na dzień zwiększaj odległość, w jakiej się znajdujesz. W końcu dojdziesz do momentu, gdy zostanie on za zamkniętymi drzwiami. Na początek dobrym rozwiązaniem są też drzwi szklane, zamiast wymienionej barierki.

Ochrona drzwi i innych wartościowych przedmiotów

Nie będziesz wynosił wszystkich przedmiotów z własnego domu, na rzecz pupila. Możesz jednak nieco ograniczyć ich ilość, a przede wszystkim usunąć je z bezpośredniego widoku. Na drzwi warto zamontować specjalne metalowe elementy. Niestety klasyczne drewniane skrzydła ucierpią od pazurów zdenerwowanego pupila, jeśli tego nie zrobisz. Wszystkie kable i urządzenia elektroniczne powinny zostać schowane i zakryte. Konieczne jest usunięcie również ewentualnych środków chemicznych, niebezpiecznych dla psa. Kanapy można pokryć specjalnym materiałem lub zabezpieczyć kartonem.

Czytaj więcej:   Czy pies rasy Beagle jest agresywny?

Lęk separacyjny u psa to powszechna dolegliwość, z którą zmagają się czworonogi. Najważniejsza jest świadomość właścicieli i niedopuszczenie do tego skrajnego emocjonalnie stanu.