Dieta psa – 5 najważniejszych składników

U psów, podobnie jak w przypadku człowieka, dieta jest gwarantem dobrego zdrowia oraz odgrywa kluczową rolę w zachowaniu doskonałej kondycji na długie lata. Naturalnie, dieta szczeniąt różnić się będzie zasadniczo od diety dorosłych psów – jej podstawowe elementy zawsze jednak będą takie same. Bez względu na to czy kupujesz dla swoich pupilów gotowe jedzenie, czy też zdecydowałeś lub zdecydowałaś się przyrządzać je w domu samodzielnie, musisz mieć na uwadze, że tylko prawidłowo zbilansowana dieta będzie w stanie dostarczyć Twojemu psu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Aby taka dieta była właściwie skomponowana, musi bezwzględnie składać się z następujących makro i mikroskładników:

  • białko – tak samo jak u człowieka, stanowi budulec wszystkich znajdujących się w ciele tkanek. Z tego względu białko powinno stanowić podstawowy składnik psiej diety. Najcenniejszym źródłem białka w diecie psa jest oczywiście mięso – wieprzowina, wołowina czy drób. Można je psom podawać na surowo lub po obróbce cieplnej. Dużo białka zawierają również dostępne w sprzedaży gotowe produkty żywnościowe do psów: karmy (suche lub mokre), różnego rodzaju przekąski czy pół-produkty jak, przykładowo, parówki dla psa (gotowanie parówek też jest dobrym pomysłem);
  • tłuszcze – są one dla psa podstawowym źródłem energii. Wpływają również na utrzymanie skóry oraz sierści psów w prawidłowej kondycji. Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem, iż psy nie potrafią samodzielnie wytworzyć odpowiedniej ilości niezbędnych dla nich kwasów tłuszczowych – muszą one być im dostarczone wraz z pożywieniem. Najważniejsze dla psów tłuszcze to kwas linolowy, omega-3 oraz omega-6;
  • węglowodany – najważniejszym ich źródłem w diecie psa są oczywiście rośliny oraz produkty pochodzenia roślinnego. Dzięki nim, dostarczamy psom cukrów, skrobi oraz błonnika bez którego nie ma nawet mowy o prawidłowym funkcjonowaniu psich jelit;
  • witaminy i minerały – bez nich nigdy nie doszłyby do skutku niezliczone przemiany w psim ciele, które zachodzą niemal bez przerwy – jak, na przykład, formowanie się tkanki kostnej. Wśród najważniejszych mikroskładników w tej grupie wymienić należy – znów niemal identycznie jak u ludzi – witaminy A, D, E i K, kompleks witamin grupy B, wapń oraz fosfor. Co ciekawe, nie ma konieczności dostarczania psom witaminy C wraz z pożywieniem – ich ciała nabyły umiejętność wytwarzania jej samodzielnie. Przy okazji omawiania roli mikroskładników w diecie psa należy koniecznie wspomnieć, iż przy zdrowo skomponowanej, wysoko odżywczej diecie nie ma konieczności podawania ich psom w postaci suplementów. Co więcej, może się to nawet okazać dla nich niebezpieczne, jeśli nie jest prowadzone pod kontrolą lekarza.
Czytaj więcej:   Pies rasy Beagle - jakie zabawki wybrać

Pies i woda

Woda to składnik diety, o którym należy pamiętać w każdych okolicznościach. Nawet jeśli podajesz swojemu psu gotową mokrą karmę, która zazwyczaj zawiera jej całe mnóstwo, jest to zawsze ilość niewystarczająca. Miej zawsze na uwadze, że Twój pies w każdej chwili powinien mieć dostęp do czystej i świeżej wody pitnej.

Liczba posiłków

Większość ekspertów w zakresie prawidłowego żywienia psów jest zgodna i stwierdza niemal jednogłośnie, że zdrowe, dorosłe psy należy karmić raz – maksimum dwa razy – w ciągu dnia. Zapobiega to przejadaniu się psa oraz wielu nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego (jak zaparcia bądź wzdęcia). Skoro padł już temat przejadania – trzeba mieć na uwadze, że psy, podobnie jak ludzie, mogą w jego konsekwencji wpaść w nadwagę, a nawet otyłość. A te z kolei, mogą stanowić podwaliny dla późniejszego rozwoju chorób serca, cukrzycy i nadciśnienia.

Ten artykuł zawiera omówienie kluczowych kwestii związanych z  żywieniem czworonogów. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, jak komponować zdrową dietę dla swojego pupila – skonsultuj się z weterynarzem.