Jeśli szukasz więcej informacji na temat rasy psów Beagle, trafiłeś we właściwe miejsce. Poznaj historię tej rasy, jej cechy charakterystyczne i najczęstsze problemy. Dowiesz się także o przodkach i rozwoju rasy. W końcu nie chcesz mieć zbyt aktywnego psa! Jeśli jednak zechcesz dowiedzieć się więcej o psie rasy Beagle, będziesz w stanie dokonać właściwego wyboru dla swojej rodziny!

Rodowód Beagle’a

Jeśli ciekawi Cię pochodzenie Beagle’a, odpowiedź może leżeć w historii rasy. W XIX wieku psy te stały się popularne wśród angielskiej rodziny królewskiej i rolników w Wielkiej Brytanii, ale były też niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. Ich wielkim fanem był prezydent Lyndon Johnson. Obecnie wielu z nas posiada psa rasy Beagle, który jest potomkiem tej pierwotnej rasy.

Uważa się, że pierwsze psy podobne do Beagle’a pochodziły od przedromańskich Celtów. Za nowszego przodka uważa się talbot hound Wilhelma Zdobywcy, który został sprowadzony do Anglii podczas podboju w 1066 roku. Ta rasa psów rozwinęła się w Anglii dzięki doskonałym zdolnościom węchowym, a następnie była wykorzystywana do polowań na jelenie, lisy i zające.

Dziś Beagle stał się ikoną kultury. Psy tej rasy wystąpiły w wielu filmach, od Snoopy’ego w Peanuts do Odiego w Garfieldzie. Wystąpił nawet w tytułowej roli w filmie Shiloh. W swojej krótkiej historii stał się ukochanym psem. Nietrudno zrozumieć, dlaczego ta rasa stała się tak popularna. Bez względu na to, czy szukasz zwierzaka, czy ozdoby, będziesz zadowolony ze swojego nowego przyjaciela!

Pierwsza pisemna wzmianka o beagle’u pochodzi z 1475 roku. Słowo „beagle” wywodzi się ze staroangielskiego beag i francuskiego begueule, i w wielu przypadkach było pochodną jednego z tych języków. Słowo beagle jest także skróconą formą innej rasy zwanej błotniakiem lub nazwą psa, który był używany do polowania na lisy. W XIX wieku rasa ta nosiła także różne nazwy, w tym „Beagle hound” i „beagle harrier”.

Cechy charakterystyczne

Istnieje wiele cech charakterystycznych dla psa rasy Beagle. Mogą one być bardzo pomocne, jeśli starasz się znaleźć najlepszego psa dla swojej rodziny. Beagle jest stosunkowo zdrowy i zazwyczaj żyje od 12 do 15 lat. Jednak niektóre z powszechnych problemów zdrowotnych rasy Beagle to zwichnięcie rzepki, jaskra i padaczka. Ponadto Beagle jest podatny na pewne uwarunkowania genetyczne, w tym pierwotny niedobór karnityny.

Ta figlarna i ciekawska rasa psów wymaga dużej ilości ruchu. Uwielbiają się bawić i odkrywać, a ruch sprawia im ogromną przyjemność. Psy te zostały wyhodowane jako psy tropiące zwierzynę łowną, dlatego często można je zobaczyć z nosem przy ziemi, polujące na zwierzynę. Dzieje się tak dlatego, że kierują się one węchem. Ponieważ Beagle są bardzo towarzyskie, wymagają dużo uwagi ze strony właścicieli, dlatego ważne jest, aby dopasować ich osobowość i styl życia do osobowości właściciela.

Jeśli chodzi o ćwiczenia i stymulację umysłową, Beagle są psami bardzo aktywnymi. Potrzebują codziennych spacerów i czasu na zabawę, aby mieć zajęcie, w przeciwnym razie mogą stać się destrukcyjne i przywiązane. W okresie szczenięcym Beagle powinny być szkolone. Mogą być trudne do wyszkolenia, ale przy odrobinie cierpliwości można zyskać wiernego przyjaciela na całe życie. W przeciwieństwie do innych ras psów, Beagle nie wykazują zachowań agresywnych. Jeśli jednak szukasz psa dla swojej rodziny, najlepiej poszukaj szczeniaka, który nie wykazuje żadnych oznak agresji ani nieśmiałości.

Czytaj więcej:   Jak przeprowadzić trening samotności u psa

Beagle to mały, wytrzymały pies gończy o wydłużonej głowie, głębokiej klatce piersiowej i krępych nogach. Ich podwójna sierść jest gładka i gęsta, i wymaga regularnego szczotkowania, aby zachować jak najlepszy wygląd. Psy tej rasy są uważane za wytrzymałe i niezawodne zwierzęta, które doskonale nadają się do rodziny z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Jego wyjątkowy zmysł powonienia jest nieporównywalny z żadną inną rasą i ma on wyjątkową zdolność do wykrywania zapachów.

Problemy zdrowotne

Psy rasy beagle są podatne na problemy zdrowotne, ale istnieją pewne typowe schorzenia, o których należy wiedzieć. Jednym z takich problemów jest choroba krążka międzykręgowego (IVDD), która powoduje zsuwanie się lub pęknięcie galaretowatej poduszki między kręgami. Stan ten uciska na rdzeń kręgowy, powodując ból i trudności w poruszaniu się. Psy z tym schorzeniem nie mogą prawidłowo poruszać tylnymi kończynami i mogą się jąkać. Na szczęście schorzenie to jest zazwyczaj łatwe do wyleczenia i może ustąpić po zastosowaniu odpoczynku i leków.

Beagle są również podatne na epilepsję, która jest chorobą dziedziczną. Napady są krótkotrwałe i trwają zazwyczaj tylko kilka minut. Lekarz weterynarii przepisze leki mające na celu kontrolowanie napadów i leczenie ich przyczyn. Do innych powszechnych problemów, z którymi mogą borykać się beagle, należy dysplazja stawów biodrowych, która wpływa na stawy i otaczające je tkanki miękkie. Objawy tego schorzenia pojawiają się zwykle w późnym wieku dorosłym. Psy dotknięte tym schorzeniem mogą chwiać się podczas chodzenia lub mieć trudności z podnoszeniem się z pozycji leżącej.

Beagle mogą również cierpieć z powodu problemów z oczami. U psów tej rasy często występują różne choroby oczu, w tym jaskra i wiśniowe oko. Inne problemy z oczami mogą obejmować dysplazję rogówki i postępujący zanik siatkówki. Wybrzuszone oko może być spowodowane wypadnięciem gruczołu trzeciej powieki. Stan ten może być bolesny dla psa i konieczny może być zabieg chirurgiczny. Chociaż problem ten rzadko zagraża życiu, najlepiej jest natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zmiany w zachowaniu swojego pupila.

Beagle są podatne na choroby skóry. Na skórze może rozwinąć się zapalenie skóry, a nasiona traw, pasożyty, alergie i infekcje mogą również spowodować zapalenie przewodu słuchowego. Jeśli nie zostaną one szybko wyleczone, mogą prowadzić do zapalenia ucha, czyli stanu zapalnego skóry. Leczenie zależy od umiejscowienia i wielkości guza, ale najczęściej obejmuje zabieg chirurgiczny. Jeśli Twój Beagle cierpi z powodu tego schorzenia, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu zwierzęciu.

Częste problemy

Jednym z najczęstszych problemów występujących u Beagli jest choroba krążka międzykręgowego, do której dochodzi, gdy galaretowata poduszka między kręgami psa pęka lub przesuwa się. Uszkodzone dyski uciskają na rdzeń kręgowy, sprawiając, że pies może odczuwać ból podczas stania, chodzenia, a nawet siedzenia. Lekarz weterynarii może pomóc Twojemu Beagle’owi przycinając rzęsy, ale będziesz musiał to robić często. Jeśli zauważysz zwiększone pragnienie lub oddawanie moczu, może to oznaczać, że Twój pies ma ten problem. W ciężkich przypadkach możliwa jest operacja.

Czytaj więcej:   Pies rasy Beagle do dużego domu - tak czy nie

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zachowanie u swojego Beagle’a, natychmiast zabierz go do weterynarza. Jeśli Twój pies zaczyna się dziwnie zachowywać, np. wylizuje pysk lub chodzi w kółko, zabierz go do weterynarza. Nie lekceważ objawów choroby – ignorowanie ich może prowadzić do poważnych problemów. Umów się na wizytę u weterynarza co najmniej raz na pół roku. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Lekarz weterynarii może zapobiec wystąpieniu jakichkolwiek problemów zdrowotnych u Twojego Beagle’a, jeśli w ogóle się pojawią.

Beagle są generalnie przyjazne w stosunku do innych psów, ale mają też swoje problemy. Na przykład, często zdarzają się napady padaczkowe u psów. Chociaż dokładna przyczyna ich występowania jest nadal badana, same napady są dość powszechne i trwają zaledwie kilka minut. Jeśli Twój Beagle doświadcza napadów, może zapaść się, wykazywać nietypowe drgania mięśni i ślinić się. Na szczęście padaczka jest zazwyczaj uleczalna za pomocą przepisanych leków. Jeśli jednak objawy nie ustępują, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Istnieje jeszcze kilka innych problemów występujących u psów rasy Beagle. Choć są one stosunkowo zdrowe, mają tendencję do zapadania na niektóre choroby. Oto kilka najczęstszych z nich:

Adopcja

Jeśli rozważasz adopcję psa rasy Beagle, pamiętaj, aby zadawać pytania! Zadając pytania, pokażesz, że zależy Ci na przeszłości psa, jego zwyczajach i zdrowiu. Jeśli znasz rasę, możesz też zapytać o choroby i specjalne potrzeby. Jeśli adoptujesz szczeniaka z ośrodka pomocy, bądź szczery i otwarcie mów o swoich zamiarach. Psy rasy Beagle są bardzo słodkie, więc adopcja psa od renomowanego hodowcy to najlepszy sposób na zapewnienie szczęśliwego domu zarówno Tobie, jak i psu.

Jeśli myślisz o adopcji szczeniaka rasy beagle, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę jego specjalne potrzeby. Psy te były pierwotnie hodowane do polowania na mniejsze zwierzęta, dlatego mają wyjątkową wytrzymałość i niesamowity węch. Mają też silny instynkt drapieżcy, dlatego dopóki nie będą gotowe, należy nadzorować wszelkie kontakty z mniejszymi zwierzętami. Jeśli rozważasz adopcję beagle’a, upewnij się, że jesteś gotowy poświęcić temu psu całe życie. Będzie to wymagało rozsądnej sumy pieniędzy na jedzenie, zabawki, smakołyki i posłanie. Przygotuj się na wydatek co najmniej 500 dolarów rocznie na swojego nowego psa.

Beagle są niezwykle przyjazne i czułe, i są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi. Potrzebują stałego towarzysza w postaci człowieka i nie znoszą samotności. Beagle nie radzą sobie dobrze z innymi psami i dziećmi, ale są dobrymi domowymi pupilami. Beagle uwielbiają ruch i zazwyczaj są łagodne i przyjazne. Beagle to wspaniały pies dla osób, które szukają nowego zwierzęcia.