Beagle to rasa o bardzo przyjemnym, wesołym usposobieniu. Psy te są energiczne i bardzo pojętne, a do tego mają bardzo uroczy wygląd, który potrafi rozczulić niemal każdego. Jak duży może być pies beagle i czego możemy się spodziewać po tej rasie? W tym artykule znajdziesz wiele wartościowych informacji na temat tej przesympatycznej rasy psów.

Jakie są psy rasy beagle?

Beagle to bardzo elastyczna rasa psów, które będą sobie dobrze radzić zarówno w mieście, na wsi, w bloku, jak i w domu. Psy te są sympatyczne i wyrozumiałe, dlatego też świetnie spisują się w roli czworonożnych członków rodziny. Nie tylko nie mają problemów z akceptacją innych zwierząt, ale także bardzo dobrze dogadują się z dziećmi w każdym wieku.

Są opiekuńcze i cierpliwe. Psy rasy beagle są inteligentne i energiczne. Szybko i chętnie uczą się komend oraz sztuczek. Naukę można rozpocząć już w bardzo młodym wieku psa. Beagle są dość odporne na błędy początkujących opiekunów, dlatego dobrze sprawdzą się w roli pierwszego psa. Należy jednak pamiętać, że to żywiołowe czworonogi, które potrzebują sporej ilości ruchu i uwagi.

Jako szczeniaki beagle są bardzo ruchliwe. Wcisną się wszędzie tam, gdzie w ich przekonaniu mogą znaleźć coś ciekawego. Przy niespożytkowanej energii mogą sprawiać problemy, niszcząc różne przedmioty w domu bądź ogrodzie. Z tego względu należy udawać się z psem na długie spacery oraz zapewniać mu rozrywkę, która rozładuje nagromadzone pokłady energii.

Osoby, które nie zawsze mają czas by w pełni wybiegać swojego psa, mogą skorzystać z pomocy opiekuna beagle z Pethomer, który w ustalonych porach wyprowadzi czworonoga na spacer. Znajdziemy tam opinie na temat dostępnych w okolicy petsitterów i wszelkie informacje na temat ich usług, co pozwala na odpowiedzialny wybór.

Warto też wiedzieć, że beagle oprócz swojej żywiołowości są również sporymi łakomczuchami. Niestety bez sztywnych zasad żywieniowych oraz dostatecznej dawki ruchu, pupil może mieć problemy z nadwagą. Ta nie tylko skraca życie czworonoga, ale także prowadzi do obciążeń wieloma chorobami, w tym problemów ze stawami czy wydolnością sercowo-krążeniową. Aby uniknąć otyłości u pupila, należy ściśle przestrzegać zasad zdrowego żywienia i zbalansowanych posiłków.

Czytaj więcej:   Beagle adopcja - jak się przygotować

Jak szybko rosną beagle?

Psy beagle dojrzewają emocjonalnie i intelektualnie przez cały okres swojego wzrostu. Ponadto występuje u nich kilka etapów rozwoju, podobnie jak w dorastaniu człowieka. Pierwszy okres kończy się w chwili, kiedy beagle przestaje być szczeniakiem. Ten etap nie trwa długo, jednakże ma duży wpływ na przyszłość czworonoga. Następuje wtedy intensywny rozwój intelektualny i pies poznaje swoją rolę w stadzie. 4 miesięczny beagle to już „nastolatek”. To również etap dużych zmian, co trwa stosunkowo długo. W tym czasie pies zmienia zęby, a jego wygląd zbliża się do tego, jak będzie się prezentował w dorosłości.

Beagle osiągają pełną dojrzałość fizyczną, płciową i psychiczną między 1,5 a 2 rokiem życia. Dopiero wówczas następuje całkowite zatrzymanie wzrostu pupila. Przygarniając szczeniaka, część opiekunów zastanawia się, czy i jak można przewidzieć wielkość psa. Nie jest to wcale trudne, gdyż kupując rodowodowego pupila z dobrej hodowli, nie powinien on znacząco odbiegać od wzorca. W przypadku beagle, samce osiągają od 36 do 40 cm, natomiast samice mierzą od 33 do 38 cm.

Jak wygląda beagle?

Choć beagle to dość popularna rasa psów, to wiele osób nie jest świadoma nazewnictwa rasy. Psy te są jednak bardzo charakterystyczne z wyglądu i łatwo je rozpoznać, choć przez laików czasami się mylone z ogarami czy bassetami. Pyszczek beagle jest średniej długości — u suczki delikatniejszy i pozbawiony fałd oraz zmarszczek. Nosek jest czarny, choć w przypadku jasnego umaszczenia dopuszczalny nieco jaśniejszy. Beagle mają charakterystyczne, nisko osadzone uszy, które są długie aż do policzków i szerokie, z kolei budowa tych psów jest mocna i zbita, a sierść gęsta oraz krótka. Umaszczenie beagle występuje w kilku wariantach, dwu i trójbarwnych:

  • czarny, płowy, biały;
  • błękitny płowy biały;
  • biały w łaty;
  • cytrynowy z białym;
  • czerwony z białym;
  • płowy z białym;
  • czarna z białym;
  • czysto biały.

Jak długo żyje beagle?

Rasa beagle, choć nie jest wolna od różnych chorób, nie należy do grupy psów znacznie obciążonych genetycznie. Najczęściej występującymi dolegliwościami tych pupili są infekcje uszu, dlatego trzeba stale dbać o ich pielęgnację. Są to zdrowe i pełne energii stworzenia, które mogą się cieszyć zdrowiem przez długie lata.

Czytaj więcej:   Jak oduczyć naszego pupila niszczenia ogrodu?

Ocenia się, że średnia długość życia beagle wynosi od 12 do 15 lat. Niektórzy przedstawiciele tej rasy pozostają jednak w zdrowiu znacznie dłużej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że beagle są łakomczuchami, co często prowadzi do nadwagi. Aby zachować swojego pupila w zdrowiu i cieszyć się jego obecnością w życiu przez długi czas, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń żywieniowych oraz zapewniać psu optymalną dla niego dawkę ruchu.

Ważna jest także zabawa. Twój pupil potrzebuje dużej dawki aktywności, w której pomogą mu zabawki. Wysokiej jakości zabawki dla psa znajdziesz w sklepie deli.pethomer.com. Sklep oferuje duży wybór zabawek dla psa, takich jak piszczące zabawki, pluszaki, maty węchowe czy gryzaki, które wpłyną pozytywnie na nastrój Twojego zwierzaka.

Ile kosztuje szczeniak beagle?

W psach beagle można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Ich uroczy pyszczek oraz łagodne usposobienie sprawia, że wiele osób decyduje się na takiego pupila w domu. Gdzie można kupić szczeniaka beagle? Odpowiedź jest bardzo prosta — na terenie całego kraju znajduje się bardzo dużo hodowli. Wybierając konkretną, warto dokładnie sprawdzić informacje o niej, aby być pewnym, że przyszły pupil nie posiada żadnych wad genetycznych. Najlepszym wyborem są hodowle zrzeszone w ZKwP, które wystawiają swoim psom uznawane na całym świecie rodowody FCI.

Za rasowego szczeniaka beagle trzeba zapłacić od 3000 do 4500 zł. Wpływ na cenę ma w dużej mierze renoma hodowli, ale również wliczone są w nią wszelkie badania i szczepienia szczeniaka, jego wyżywienie, metryka. Koszt zakupu szczeniaka beagle może być też wyższym jeśli chcemy, aby psiak mógł w przyszłości uczestniczyć w wystawach. Warto również pamiętać, że wielu hodowców dla każdego swojego szczeniaka przygotowuje wyprawkę, w której można znaleźć m.in. karmę, legowisko, smycz i szelki czy kosmetyki pielęgnacyjne.

Materiał promocyjny